Refleksologia – istota masażu, wskazówki, efekty i opinie

laseroterapia

W dzisiejszych czasach każdy żyje aktywnie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zmaga się z bólami kręgosłupa, głowy czy brzucha, a także ze złym samopoczuciem. W przypadku częstego występowania dyskomfortu nie zawsze warto decydować się na farmakoterapię. Zwłaszcza, jeżeli nie mamy pewności co jest przyczyną powstania nieprzyjemnych dolegliwości. Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień zmagają się z bólami różnych części ciała jest refleksologia. Dzięki niej możemy się odprężyć i zrelaksować, ale nie tylko. Coraz bardziej popularne zabiegi są w stanie zniwelować skutki nieprawidłowej pracy narządów, co przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie organizmu. Jednak na czym dokładnie polega refleksologia i jakie przynosi efekty?

Na czym polega refleksologia?

Refleksologia jest techniką masażu, która polega na delikatnym uciskaniu miejsc odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie narządów. Tak zwane refleksy znajdują się głównie na powierzchni dłoni, stóp i twarzy. Aczkolwiek, niektórzy specjaliści uważają, iż za prawidłową pracę organizmu odpowiedzialne są także punkty zlokalizowane w okolicach uszu. W zależności od miejsca ucisku można wyróżnić różne typy leczniczego masażu.

Refleksologia dłoni

Według zwolenników refleksologii, masaż dłoni pozwala wpłynąć na działanie większości narządów w ludzkim ciele. Zabiegi skupiające się na dłoni w głównej mierze polegają na uciskaniu i rozciąganiu skóry w okolicach palców i nadgarstka. Szczególnie polecane są osobom, które mają wrażliwą skórę twarzy. Kilkuminutowe uciskanie na refleksy w połączeniu z relaksacyjnym masażem pozwala się odprężyć, przez co organizm zdolny jest do eliminowania różnego rodzaju schorzeń. Na mapie dłoni istnieje wiele punktów, które przypisane są do konkretnych narządów. Odpowiednie uciśnięcie refleksów pozwala wpłynąć na działanie wątroby, żołądka czy serca. Aczkolwiek, w przypadku poważnych chorób nie powinno się stosować refleksologii jako alternatywnej formy leczenia. W sytuacji zachorowania na nowotwór czy inne schorzenie zagrażające życiu można traktować masaż jako uzupełnienie farmakoterapii. Ważne jest także, by nie poddawać się zabiegom, gdy zmagamy się z grzybicą paznokci, ponieważ choroba łatwo się przenosi.

Refleksologia stóp

Regularne masaże stóp przede wszystkim pozwalają pozbyć się wszelkich napięć nerwowych. Poza tym, mogą wpłynąć na funkcjonowanie wielu narządów. Według specjalistów z zakresu medycyny alternatywnej, na stopach znajdują się refleksy odpowiedzialne na pracę płuc, serca, mózgu czy wątroby. Odpowiednio wykonywane zabiegi są w stanie zniwelować bóle kręgosłupa, głowy, a nawet brzucha. Niemniej jednak ważne jest, by uciskanie było poprzedzone delikatnym pocieraniem skóry stóp, co pozwoli na rozluźnienie mięśni. Poza tym, po całym zabiegu również warto wykonać masaż relaksacyjny, który zapewni lepsze samopoczucie. Jak wiadomo, nastrój ma ogromny wpływ na proces leczenia wielu schorzeń. Dlatego też, nie wolno zapominać o elementach zabiegu, które pozwalają na odprężenie. Mimo, iż refleksologia stymuluje do prawidłowej pracy większość narządów, należy pamiętać, że nie zawsze wolno ją stosować. Uciskanie stóp nie jest rekomendowane w przypadku osób zmagających się z grzybicą, stanami zapalnymi skóry czy owrzodzeniami.

Refleksologia twarzy

Bardzo ważnym odłamem refleksologii jest masaż twarzy. W okolicach oczu, skroni i podbródka znajduje się mnóstwo punktów, które odpowiadają za funkcjonowanie narządów i nasze samopoczucie. Ważne jednak, by skupiać uwagę na te refleksy, które mają ścisły związek ze schorzeniem, którego chcemy się pozbyć. Kiedy wybierzemy się do specjalisty, ten powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić z nami wywiad na temat stanu zdrowia fizycznego, a także psychicznego. Dlaczego? U osób ze stanami depresyjnymi czy nerwica zabieg będzie wyglądał nieco inaczej niż u osób, które na co dzień są zrelaksowane. W refleksologii twarzy ważne jest, by masaż był wykonywany na oczyszczonej skórze. Przed zabiegiem warto więc nie nakładać makijażu. Co ważne, osoby zmagające się z zapaleniem skóry czy nadwrażliwością cery nie powinny decydować się na ten typ refleksologii. Świetną alternatywą są masaże stóp i dłoni, które działają równie intensywnie.

refleksjologia opinie

Efekty leczniczego masażu

Zabiegi z zakresu refleksologii są w stanie pomóc w wyleczeniu wielu schorzeń. Regularne masaże wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, przez co polecane są osobom zmagającym się z  depresją, nerwicą i innymi chorobami psychiatrycznymi. Uciskanie odpowiednich punktów na dłoniach czy stopach może zmniejszyć objawy przeziębienia czy grypy. Na skutek masażu szybciej pozbywamy się katary, kaszlu, a nawet bólu gardła. Co ważne, według zwolenników refleksologii prawidłowo wykonany zabieg leczy schorzenia kręgosłupa, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących fizycznie. Specjaliści medycyny alternatywnej uważają także, iż uciskanie refleksów stymuluje do pracy narządy, które dotychczas nie były wystarczająco aktywne. W związku z tym, zabiegi mogą zlikwidować nieprzyjemne objawy wielu chorób. Systematyczne uciskanie punktów zwanych refleksami jest w stanie uregulować aktywność wątroby, płuc, śledziony, a nawet serca. Trzeba jednak pamiętać, iż nie należy zastępować masażami tradycyjnego leczenia. Poza tym, na zabiegi warto uczęszczać do profesjonalnego refleksologia. Po krótkim wywiadzie specjalista dobierze odpowiedni rodzaj masażu i podpowie w jaki sposób wspomóc leczenie.

Refleksologia twarzy Dien Chan – na co pomaga?

Jednym z najprostszych zabiegów z zakresu refleksologii jest masaż twarzy Dien Chan. Ponieważ specjaliści opracowali uproszczona formę mapy refleksów zlokalizowanych w pobliżu skroni, brody i nosa, uciskanie można przeprowadzić samodzielnie. Niemniej jednak, by mieć pewność, że zabiegi będą przynosiły satysfakcjonujące rezultaty, warto zdecydować się na kurs, który przybliży podstawowe techniki masażu. Co ważne, refleksologia twarzy Dien Chan pozwala pozbyć się bólu i napięć nerwowych w niezwykle krótkim czasie. Według zwolenników metody, już jeden zabieg jest w stanie zmniejszyć nieprzyjemne objawy wielu schorzeń. Poza tym, uciskanie refleksów na twarzy pobudza krążenie krwi, przez co po masażu mamy więcej energii i lepiej nam się śpi. Warto jednak pamiętać, by do zabiegu nie wykorzystywać bardzo ostrych narzędzi, które mogłyby podrażnić delikatną skórę twarzy.

Refleksologia – opinie osób po masażu

Według specjalistów uciskanie refleksów pomaga w leczeniu nawet bardzo poważnych schorzeń. Masaże pobudzają krążenie krwi i wpływają na aktywność wielu narządów wewnętrznych. Pozytywne opinie na temat działania refleksologii maja także osoby, które w przeszłości zdecydowały się na kurację. Według nich zabiegi są bardzo skuteczne, co wpływa na poprawę stanu zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Jakie opinie na temat uciskania ciała można przeczytać na stronach internetowych? (pisownia oryginalna)

  • „po zabiegu refleksoterapii jest się odprężonym i cudownie spokojnym to cudowny lek na bezsenność i bóle głowy polecam”
  •  „mi refleksologia pomogła. I jestem bardzo zaaadowolona jestem wrecz w jakims amoku. Wybralam ten zabieg ze wzgledu na przypadlosci nerwicowe…ktore powodowaly bole glowy, niemoznosci oddychania, leki, dretwienia, obnizenia nastrojów- kto sie spotkal z nerwica,ten wie o czym mówie.. (…) Wszystkie nekajace mnie objawy zniknely. Na jak dlugo nie wiem- wciaz chodzę do mojej terapeutki,ale juz nie tak czesto jak kiedys, bo tylko 1x w miesiacu. Jednak czuję się po prostu dobrze, nioe boje sie juz o swoje zdrowie. (…)”
  • „Refleksoterapia to jedna z najstarszych ale także najskuteczniejszych terapii naturalnych. DZIAŁA! Od kilku lat regularnie uczęszczam na zabiegi i efekty są zdumiewające, a ceny nie odstraszają.”

Refleksologia – jak masować ciało?

W ostatnich latach w Polsce powstało wiele gabinetów, które zajmują się wykonywaniem zabiegów z zakresu refleksologii. Aczkolwiek, niektóre osoby decydują się na samodzielne uciskanie refleksów. Według specjalistów, by masaże przynosiły pozytywne efekty powinny opierać się na wiedzy z zakresu anatomii. Poza tym, osoby podejmujące się uciskania muszą wiedzieć jakie punkty odpowiadają za pracę poszczególnych narządów.

Refleksologia – kurs

Kobiety i mężczyźni, którzy nie chcą uczęszczać na zabiegi do profesjonalnych salonów, mogą wykonywać je w domu. Niemniej jednak, aby masaże pomogły zwalczyć nam doskwierające schorzenia, warto zdecydować się na kurs doszkalający. Dzięki niemu dowiemy się w jaki sposób uciskać dłonie, stopy czy twarz, a także jak często poddawać się zabiegom. Warto pamiętać, iż technika refleksologii wymaga wiedzy na temat budowy organizmu człowieka. W związku z tym osoby, które dotychczas nie miały styczności z anatomią powinny udać się na szkolenie. Nie zapominajmy, iż pozytywne oddziaływanie na ciało mają tylko te zabiegi, które zostają wykonane w prawidłowy sposób.

refleksjologia forum

Refleksologia – czy pomaga na bóle różnego pochodzenia?

Opinii na temat działania refleksologii jest naprawdę wiele. Zwolennicy metody uważają, że to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się bólu kręgosłupa czy głowy. Niemniej jednak, według specjalistów zabiegi nie powinny być stosowane jako odrębne leczenia, a jedynie jako wspomaganie farmakoterapii. Co ważne osoby, które zdecydowały się na masaże chwalą sobie rezultaty uciskania. Wiele kobiet i mężczyzn przekonuje, iż dzięki refleksologii pozbyli się bólu zatok i jelit. Poza tym, cała metoda opiera się na założeniach, które są bardzo logiczne. Jednym z nich jest fakt, iż funkcjonowanie narządów jest ze sobą ściśle powiązane. W związku z tym nic dziwnego, że odpowiednie uciskanie stóp czy dłoni przynosi ulgę niemalże każdej osobie, która poddała się kuracji.

O Marta Pabjas 46 artykułów
Odkąd pamięta interesuje się człowiekiem i wszystkim co z nim związane. Specjalistka od zdrowego trybu życia i jak sama twierdzi, osobista trenerka personalna. Kocha ludzi i zwierzęta. Bez przerwy szuka czegoś nowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*