Objawy kleszcza u psów

zdjęcie kleszcza

Nadchodzi lato, a z latem ciepłe i słoneczne dni. Jednakże, wysoka temperatura to również idealne warunki dla kleszczy. Z tego właśnie względu to właśnie podczas ciepłych, wiosennych i letnich dni mamy najczęściej do czynienia z ukąszeniem tego pajęczaka. Kleszcz u psa może doprowadzić do bardzo poważnych i smutnych konsekwencji, które w najgorszych sytuacjach mogą się skończyć tragicznie dla naszego czworonoga. Z tego właśnie względu nie wolno bagatelizować tego problemu i zawczasu dowiedzieć się nie tylko co zrobić z kleszczem, ale również jak usunąć resztki kleszcza u psa, jeśli źle go wyciągnęliśmy. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Kleszcz u psa – podstawowe informacje

Zanim jednak opowiemy jak usunąć kleszcza u psa w sposób poprawny i bezpieczny, warto wiedzieć co nieco o tych małych stworzeniach. Jak już zostało to wspomniane, kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, które dzielą się na 3 rodziny. Wyróżniamy zatem kleszcze obrzeżkowate, inaczej zwane miękkimi oraz kleszczowate i Nuttalliellidae. Te drugie natomiast to kleszcze twarde. Najpopularniejszymi kleszczami, z którymi mamy do czynienia w Polsce to kleszcze pospolite, kleszcze łąkowe oraz kleszcze psie. Warto pamiętać, że kleszcze nie występują jedynie w lasach czy terenach wiejskich. Oczywiście takie tereny są najczęstszymi żerowiskami kleszczy. Jednakże, coraz częściej możemy je spotkać w obszarach miejskich, gdzie również mogą poszukiwać pożywienia.

Kleszcze stają się aktywne na początku wiosny (w marcu lub kwietniu) i jeśli pogoda dopisuje, mogą pozostać aktywne aż do jesieni (do października lub listopada). Podobnie jak u innych zwierząt, aktywność kleszczy uzależniona jest od temperatury. Kleszcze wybudzają się w momencie, kiedy temperatura gleby osiągnie 5-7 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę ich aktywność oraz to jak groźne mogą być dla naszego zwierzęcia, warto już teraz zapoznać się ze sposobami jak usunąć kleszcza u psa.

usuwanie kleszcza

Czym grozi ukąszenie kleszczem?

Ukąszenie kleszcza same w sobie nie jest groźne. W niektórych przypadkach jest mniej bolesne niż ukąszenie komara. Jednakże, problemem jest jednak infekcja, którą kleszcze przenoszą. To ona może doprowadzić do poważnych dolegliwości. Mowa tutaj o boreliozie czy kleszczowym zapaleniu mózgu. Innymi chorobami, które zagrażają nam i naszym zwierzakom są bartonelloza, anaplazmoza granulocytarna, gorączka Q, dur powrotny, czy tularemia. 

Profilaktyka – jak zapobiec ukąszeniu?

Jeśli trafiliście na ten artykuł jeszcze przed ukąszeniem swojego pupila lub po prostu chcielibyście dowiedzieć się co zrobić, aby w przyszłości zapobiec takiej sytuacji, warto zapoznać się z profilaktycznymi metodami walki z kleszczami. W naszym przypadku profilaktyka jest o wiele prostsza, gdyż wystarczy założyć długie spodnie, koszulkę z długim rękawem czy kapelusz lub po prostu trzymać się wydeptanych ścieżek. Jeśli jednak musimy zabezpieczyć naszego psa przed ukąszeniami, warto przede wszystkim skorzystać ze środków odstraszających, tak zwanych repelentów.

Najlepsze repelenty dla zwierzaków

Środki, które odstraszają kleszcze, można podzielić na preparaty typu spot-on (które najczęściej stosujemy na kark naszego psa), spraye (oraz aerozole), czy specjalnie szampony. Oprócz tego warto również skorzystać z szamponów, które co prawda nie są tak tanie jak zwykłe szampony zwierzęce, lecz bardzo dobrze chronią naszego pupila przed ukąszeniem. Bardzo dobrym, a w zasadzie to najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie specjalnej obroży przeciw kleszczowej. Musimy jednak pamiętać, że na rynku znajduje się bardzo dużo modeli. Rekomendowane jest jednak unikanie najtańszych obroży, gdyż bardzo często nie działają one tak efektywnie, jak powinny.

Jak jeszcze uchronić zwierzaka od kleszczy?

Najlepszym wyjściem byłoby całkowicie unikanie miejsc zalesionych, gdyż kleszcze najbardziej lubią wilgotne, leśnie środowiska. Jeśli jednak planujemy wybrać się z naszym pupilem na wycieczkę do lasu lub na łąki, to dobrym pomysłem byłoby wykorzystanie olejków eterycznych. Jest kilka roślin, które po zaparzeniu w niewielkiej ilości wody idealnie posłużą jako środek odstraszający kleszcze. Najpopularniejszymi są czystek kreteński oraz wrotycz pospolity, ale można również wykorzystać kocimiętkę, tymianek, melisę lekarską, lawendę, czy rozmaryn. Gdy już zalejemy wrzątkiem i preparat wystygnie, wystarczy popsikać sierść naszego czworonoga!

Co jeśli już za późno na profilaktykę?

Jeśli znaleźliśmy kleszcza w ciele naszego zwierzęcia, należy czym prędzej go usunąć. Jednakże, jak usunąć kleszcza u psa, aby nie pozostawić resztek lub żeby nie pogorszyć sytuacji? W przypadku gdy źle zabierzemy się za usuwanie kleszcza, możemy doprowadzić do przykrych konsekwencji. Kleszcz może, na przykład, zwrócić wyssaną zawartość z powrotem do ciała naszego psa, przez co dojść może do zarażenia poważnymi chorobami, jakie kleszcze przenoszą. Kolejnym powikłaniem po niepoprawnie usuniętym kleszczu mogą być resztki kleszcza. Wtedy nasuwa się pytanie co zrobić jak kleszcz nie wyszedł cały u psa.

kleszcz

Kleszcz u psa – jak wyciągnąć?

Usunięcie kleszcza u psa nie jest trudną czynnością, lecz należy najpierw zapoznać się z podstawową wiedzą, dzięki czemu procedura ta nie narazi naszego psa na powikłania związane z nieusunięciem całego kleszcza.

  1. Wyposaż się w odpowiednie narzędzia

Lasso lub pęseta to narzędzia, które wykorzystamy do wyciągnięcia kleszcza. Należy pamiętać, że nie wolno smarować kleszcza żadnym środkiem. Nie wolno również przypalać czy oblewać alkoholem kleszcza. Co prawda możemy doprowadzić do śmierci pajęczaka, lecz wraz ze śmiercią ryzykujemy zwymiotowanie płynów z powrotem do ciała naszego psa.

  1. Chwyć za główkę

Przy pomocy jednego z wyżej wspomnianych narzędzi należy uchwycić kleszcza za główkę jak najbliżej skóry. Musimy pamiętać, aby nie łapać za odwłok, gdyż może doprowadzić to do rozerwania kleszcza.

  1. Pociągnij w górę

Niektórzy rekomendują wykręcanie kleszcza w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara przy jednoczesnym ciągnięciu kleszcza ku górze. Jeśli jednak będziemy jedynie ciągnąć kleszcza do góry, to też bez problemu go usuniemy.

  1. Jak usunąć resztki kleszcza u psa?

Jeśli wyciąganie kleszcza nie przebiegło po naszej myśli i zostały resztki kleszcza u psa, należy je jak najszybciej usunąć. W tym celu powinniśmy zdezynfekować igłę i przy jej pomocy pozbyć się każdego elementu.

Podsumowanie

Powyższy artykuł powinien odpowiedzieć na wasze pytanie co zrobić jak kleszcz nie wyszedł cały u psa. Jeśli jednak boicie się usunąć resztek po kleszczu na własną rękę, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Usunie on wszystkie pozostałości bez żadnego problemu i bez ryzykowania zdrowia naszego czworonoga. Mamy nadzieję, że dokładnie wytłumaczyliśmy wam jak usunąć resztki kleszcza u psa i że nie będzie z tą kwestią już żadnego problemu. Warto pamiętać, że bagatelizowanie kleszczy i ich ukąszeń może mieć tragiczne konsekwencje. Z tego właśnie względu wizyta u weterynarza, nawet profilaktyczna, może okazać się bardzo dobrym pomysłem. 

 

O Marta Pabjas 39 artykułów
Odkąd pamięta interesuje się człowiekiem i wszystkim co z nim związane. Specjalistka od zdrowego trybu życia i jak sama twierdzi, osobista trenerka personalna. Kocha ludzi i zwierzęta. Bez przerwy szuka czegoś nowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*