Linie Beau, pasma Meesa – co zwiastują?

pasma messa

Według Ayurvedy paznokcie to produkt odpadowy kości.  W rzeczywistości pełnią jednak niezwykle ważną rolę. Nie tylko służą nam do drapania się po plecach, ale przede wszystkim odpowiadają za ochronę delikatnych opuszków palców oraz mogą okazać się niezbędne w diagnostyce szeregu różnych, czasem niebezpiecznych, chorób organizmu. Gładkie, twarde i jasne paznokcie mogą być wizytówką człowieka. Czasem jednak zauważyć można na nich niepokojące zmiany, które nie wyglądają tak estetycznie jakbyśmy tego chcieli. Obserwacja paznokci oraz ich budowy może pomóc zauważyć choroby skórne takie jak np. łuszczyca. Pojawiające się na nich zmiany mogą także świadczyć o poważnych problemach z funkcjonowaniem poszczególnych narządów człowieka. Widok linii Beau czy pasm Meesa może być dla nas alarmujący. 

Poziome i pionowe bruzdy na paznokciach

Jedną z najczęściej pojawiających się na paznokciach zmian są zagłębienia. Powstawać mogą w wyniku wielu dolegliwości. Często przyczyną ich pojawienia się są uszkodzenia mechaniczne płytki paznokcia, ale mogą być wynikiem poważnych chorób. Jeżeli mają podłużny kształt i nie występują punktowo, nazywa się je bruzdami. Występować mogą bruzdy pionowe i poziome.

Dolegliwością spotykaną u osób starszych, wywołaną przez zaburzenia rogowacenia są pionowe bruzdy na paznokciach. Powstają poprzez niedobór magnezu, wapnia czy cynku. Poziome bruzdy na paznokciach mogą być efektem długotrwałego stresu lub nadmiernego kontaktu płytki paznokcia z środkami chemicznymi. Należy unikać częstego, bezpośredniego kontaktu paznokci z detergentami, aby chronić je przed podrażnieniami, uszkodzeniami i osłabieniem.

linie beau

Linie Beau na paznokciach

Joseph Honoré Simon Beau to francuski lekarz, żyjący w dziewiętnastym wieku, który po raz pierwszy rozpoznał linie Beau. To właśnie jego nazwisku zawdzięczają swoją nazwę. Linie Beau są poprzecznymi bruzdami na paznokciach. Występować mogą pojedynczo lub mogą przecinać cały paznokieć, tworząc w ten sposób wrażenie pofalowanej płytki paznokcia.

Poprzeczne bruzdy paznokcia pojawiać się mogą przede wszystkim jako wynik uszkodzeń mechanicznych wywołanych przez uderzenie, przygniecenie lub niedbale wykonany manicure. Często są jednak efektem długotrwałego stresu lub stanowią oznakę przebycia choroby charakteryzującej się wysoką gorączką. Linie Beau pokazują wtedy wyraźnie, iż organizm przez jakiś czas skupiał swoją energię na przywróceniu go do zdrowia, raczej niż na wzroście i budowie paznokci.

Bruzdy Beau – leczenie

Same bruzdy Beau nie są problem, który wymaga leczenia. Po usunięciu przyczyny ich powstania, przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia. Jeżeli przeszkadza nam ich wygląd możemy je zniwelować lub ukryć poprzez odpowiedni manicure, wykonany u dyplomowanej kosmetyczki. Naszym celem nie jest jednak ukrycie dolegliwości, przed którymi bruzdy Beau nas przestrzegają. Zauważenie takich zmian powinno na początku prowadzić do wizyty u lekarza i poznania przyczyny ich powstania.

Jeżeli bruzdy pojawiły się jako efekt narażania organizmu na osłabienie przez długotrwały stres, to wystarczyć powinno uzupełnienie poziomu mikroelementów oraz witamin które wzmocnią płytkę paznokcia. Z czasem, wraz ze wzrostem paznokci, ich płytka z pewnością się wyrówna. Jeżeli bruzdy powstały jako objaw poważniejszej choroby, np. cukrzycy, wtedy polegać należy na planie leczenia dobranym i dostosowanym przez lekarza specjalistę.

Pasma Meesa

Pasma Meesa, to, podobnie jak bruzdy Beau, rodzaj linii poprzecznych pojawiających się na paznokciach. Świadczą również o przejściowym uszkodzeniu paznokcia. Przyczyną takiego uszkodzenia mogą być m.in.: chemioterapia, urazy, łuszczyca czy niedożywienie. Jeżeli pasma pojawiają się miejscowo, na jednym paznokciu, najprawdopodobniej nie świadczą o poważniejszym problemie czy chorobie. Jeżeli zauważalne są na większej liczbie paznokci u palców rąk i stóp, zdecydowanie należy się temu przyjrzeć.

Pasma Meesa w przeciwieństwie do linii Beau, nie charakteryzują się zagłębieniami czy uwypukleniami. Stanowią pewną formę linii odbarwienia paznokcia. Zdrowe paznokcie są przezroczyste i nie mają koloru. Linie Meesa to pasy w kolorze białym, występujące pojedynczo na kilku paznokciach jednocześnie.

Pasma Messa − sposoby leczenia

Jeżeli chcemy skupić się na samym pozbyciu się widocznych pasm Meesa to niestety, ale nie znajdziemy na to jednego, szybkiego sposobu. Można ukryć je pod warstwą lakieru do paznokci a następnie czekać, aż po usunięciu przyczyny ich powstania paznokcie będą rosnąć normalnie i odzyskają swój zdrowy wygląd. Wspierać je można poprzez wzbogacenie diety w witaminy A oraz E. Najlepszym źródłem będą warzywa i owoce, można także wesprzeć się suplementami zawierającymi witaminy, które dostępne są w wielu aptekach.

Powodem powstawania pasm Meesa mogą być zatrucie arsenem, talem lub innymi metalami ciężkimi. W takiej sytuacji istotne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza. W zależności od rodzaju metalu, który spowodował zatrucie, metoda leczenia będzie inna. Najczęściej stosuje się chelatację, polegającą na doustnym lub dożylnym podawaniu związków „wyłapujących” cząsteczki metali.

Pasma Muehrckego

Linie Muehrckego to białe, poprzeczne linie, przechodzące przez cały paznokieć. Bardzo przypomminają pasma Meesa, jednakże występują parami. Pasma Muehrckego są równoległe do obłączka paznokcia. Najczęściej pojawiają się na kilku paznokciach równocześnie. Linie nie przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia. Najbardziej prosty kształt przybierają na paznokciach drugiego, trzeciego i czwartego palca.

Paznokcie Muehreckego najczęściej pojawiają się jako oznaka leukonychii, czyli bielactwa paznokci. Świadczą o nieprawidłowym unaczynieniu łożyska paznokcia oraz o niedoborze istotnego dla organizmu białka o nazwie albumina. Stan taki określany jest jako hipoalbuminemia. Innymi przyczynami powstawania pasm Muehreckego mogą być choroby wątroby, niedożywienie czy zaburzenia funkcjonowania nerek.

Paznokcie Muehrckego – leczenie

Zdiagnozowanie przyczyny występowania takich zmian na paznokciach zawsze powinno się odbywać przy udziale lekarza specjalisty. Nawet jeżeli podejrzewamy niedobór albuminy i wykonamy w tym kierunku badanie krwi to wynik takiego badania powinien być oceniany tylko przez lekarza. Różne laboratoria przyjmują różne normy a zatem wynik może nie być dla nas miarodajny. Jeżeli lekarz stwierdzi iż u pacjenta występuje hipoalbuminemia, wtedy zaleci uzupełnienie poziomu tego białka poprzez podanie go dożylnie.

Paznokcie Muehrckego mogą także powstawać w wyniku poważnych chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów. Z takim problemem nie można się zmagać samemu. Lekarz specjalista dobierze odpowiedni plan leczenia, dzięki któremu przyczyna powstania zmian na paznokciach zostanie usunięta, a ich wygląd wróci do normy. Jeżeli zmiany powstały w wyniku niedożywienia to zadbać należy o odpowiednie zmiany w diecie i wzbogacenie jej w stosowne składniki.

problemy z stopami

Linie Beau i inne zmiany − jak niwelować?

W przypadku, gdy pojawiające się bruzdy na paznokciach są efektem uszkodzeń mechanicznych lub chwilowym osłabieniem organizmu z wyniku stresu czy niedoboru witamin, to można pokusić się o znalezienie kilku cennych wskazówek na przywrócenie zdrowego wyglądu dłoni i stóp. Przede wszystkim, należy się skupić na wzmocnieniu płytki paznokcia. Pomoże w tym dobrze zbilansowana dieta bogata w witaminy i mikroelementy. Najważniejsze będzie dostarczanie witamin A i E, których największa ilość zawarta jest w surowych warzywach i owocach. Można także skorzystać z dostępnych w aptekach środków suplementujących.

Istotne w przywracaniu zdrowego wyglądu paznokci jest także chronienie ich przed szkodliwym działaniem środków chemicznych. Warto zatem zacząć korzystać z rękawiczek w czasie wykonywania domowych porządków. Można także zaopatrzyć się w dostępne w drogeriach i aptekach odżywki do paznokci, których skład jest świetnie dostosowany do regeneracji uszkodzeń paznokci.

Zawsze należy jednak pamiętać, iż zmiany pojawiające się na paznokciach nie są największym problem, a najczęściej są jednak oznaką poważnych chorób. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek samodzielne działania, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który dzięki odpowiednim badaniom będzie mógł postawić pewną diagnozę. Tylko poprzez usunięcie przyczyny powstawiania bruzd i nieprawidłowości w budowie paznokcia oraz przez utrzymanie zdrowia ogólnego organizmu, będzie możliwe osiągnięcie odpowiedniego wyglądu paznokci.

 

O Marta Pabjas 46 artykułów
Odkąd pamięta interesuje się człowiekiem i wszystkim co z nim związane. Specjalistka od zdrowego trybu życia i jak sama twierdzi, osobista trenerka personalna. Kocha ludzi i zwierzęta. Bez przerwy szuka czegoś nowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*