Irygator do zębów

Irygator do zębów jak używać

Moda na czysty i szczery hollywoodzki uśmiech panuje od zawsze. Taki uśmiech jest nie tylko upiększający, ale również poprawia mikro krążenie skóry. Uśmiech odżywia skórę i dotlenia cały organizm. Śmiech dosłownie przedłuża życie! Najprostszym sposobem na taki uśmiech są licówki. Ultra cienkie licówki wykonane z porcelany są hitem na całym świecie. W odróżnieniu od tradycyjnych, mają 0,3 mm grubości i w wielu przypadkach nie wymagają szlifowania zdrowych zębów, są po prostu naklejane na nienaruszone szkliwo zęba. Licówki kosztują naprawdę sporo, ale czy są warte swojej ceny?  Czym jest zyskujący popularność irygator do zębów i jak go używać?

Już podczas planowania zabiegu można zobaczyć efekt, jaki osiągnie dentysta. Pomaga w tym wizualizacja na ekranie komputera. Dzięki licówkom można zmienić kolor zębów i kształt. Można również zamknąć szpary i pozbyć się diastemy. Licówki pomagają też w przedłużaniu startych zębów. Jest, to jednak zabieg estetyczny, który wymaga tylko dwóch wizyt u dentysty… Nie usuwa wady zgryzu, ani nie wyleczy chorych zębów… Dlatego warto zadbać o stan i zdrowie zębów oraz dziąseł już teraz. Nie ma nic gorszego niż próchnica, która rozprzestrzenia się bardzo szybko na inne zęby i prowadzi do powstawania dziur, aż w końcu nieuniknione jest kanałowe leczenie zębów. Piękne zęby i uśmiech wcale nie oznaczają, że Twoja jama ustna jest zdrowa… Bardzo dobrym sposobem na polepszenie higieny jamy ustnej, jest stosowanie irygatora do zębów. To urządzenie jest niezwykle przydatne, bezpieczne i bardzo proste w użyciu.

Irygator do zębów

Czym jest irygator do higieny jamy ustnej? Jego działanie polega na wystrzeliwaniu wody pod ciśnieniem, która wypłukuje resztki pokarmowe z każdego zakamarka w jamie ustnej. Jest bardzo pomocny w wypłukiwaniu kieszonek dziąsłowych, o których bardzo często zapominamy przy zwykłym czyszczeniu szczoteczką do zębów. Irygator posiada zazwyczaj trzy różne tryby pracy, a także różne końcówki do specjalnych zadań. Przy pierwszym stosowaniu wydaje się, że moc ciśnienia jest bardzo wysoka, jednak w momencie częstszego stosowania i przyzwyczajenia się do urządzenia wrażenie to znika. Zdecydowanie warto wypróbować taki przyrząd. Irygator pomoże nam zapomnieć o zapaleniach dziąseł i częstych wizytach u dentysty.

Irygator do zębów co to jest

Irygator do zębów do czego służy

Sposobów na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest bardzo wiele. W sklepach jest od groma różnych rodzajów szczoteczek sonicznych, czy manualnych oraz akcesoriów, takich jak nici dentystyczne, niciowykałaczki czy szczoteczki do przestrzeni między zębowych. Jednak niewiele osób słyszało o irygatorze do zębów, a jest on jednym z najlepszych przyrządów do higieny jamy ustnej!
Irygator do zębów, to urządzenie służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. Pomaga w dokładnym usuwaniu resztek pokarmów i osadów, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej. Takie dokładne czyszczenie zapobiega zmianom próchniczym i zapaleniom dziąseł.

jest skierowany do wszystkich, również do osób, które mają wrażliwe zęby i dziąsła, osób, którym doskwiera krwawienie dziąseł oraz osób z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, implantami i mostami, czy aparatami ortodontycznymi. Niskie ciśnienie nie tylko masuje dziąsła i oczyszcza je, ale również wzmacnia je, co pozwala zmniejszyć problem z ich krwawieniem. Dzięki wydłużonemu kształtowi końcówek do irygatorów, łatwiej o dostęp i oczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Takie rozwiązanie sprawia, że irygator jest lepszy i łatwiejszy w użyciu niż nić dentystyczna czy wykałaczka.

Istnieją rodzaje irygatorów stacjonarnych i bezprzewodowych. Irygatory stacjonarne mają większy rozmiar oraz większy rozmiar zbiornika na płyn, dzięki czemu umożliwiają dokładną irygację jamy ustnej, bez konieczności wielokrotnego napełniania zbiornika. Ze stacjonarnego irygatora może korzystać więcej osób – do zestawów dołączone są wymienne końcówki, np. końcówki poddziąsłowe, imitujące szczoteczkę do zębów oraz skrobak do języka.

Irygatory bezprzewodowe są znacznie mniejsze i mają inną budowę, nie posiadają tak dużej bazy ze zbiornikiem i przewodem, jak irygatory stacjonarne. Irygatory bezprzewodowe mają wbudowany zbiornik na płyn i akumulator zasilający sprzęt. Jednak taki zbiornik będzie mieścił nie więcej niż 130ml wody, więc aby dokładnie oczyścić jamę ustną potrzebne będą 2 – 3 napełnienia zbiornika. Mniejszy irygator umożliwia nam jednak spakowanie go do torby, kiedy wybieramy się w podróż. 

Ważne jest, aby odpowiednio dbać o irygator. Przede wszystkim przyrząd powinien być ustawiony na płaskiej i równej powierzchni. W przypadku stacjonarnego irygatora nie należy go chwytać za zbiornik – jego podstawa może zostać uszkodzona. Nigdy nie wolno dotykać i obsługiwać irygatora mokrymi rękami – istnieje zagrożenie porażenia prądem. Konieczne jest regularne czyszczenie irygatora z osadów i kamienia, za pomocą specjalistycznego środka odkamieniającego i bakteriobójczego. Takie czyszczenie zwiększy żywotność urządzenia.

Jednak najważniejsze pytanie, to czym napełnić zbiornik irygatora? Na rynku dostępna jest masa płynów, które nadają się idealnie w przypadku problemów z podrażnieniami dziąseł lub do wzmocnienia szkliwa. To zaskakujące, ale najlepsza w tym celu będzie po prostu… woda! Koszt płynów jest bardzo wysoki, a do każdej irygacji konieczne jest zastosowanie przynajmniej 130ml płukanki, a jeden płyn, to maksymalnie 500ml, więc konieczne będzie kupowanie kilku płynów tygodniowo! To ogromna kwota na przestrzeni miesiąca. Ponadto płukanki często zawierają dodatki zagęszczające, które powodują uszkodzenie elementów wewnątrz urządzenia irygacyjnego. Z czasem natomiast, resztki płynów mogą osadzać się w przewodach i zapchać pompę. 

Dlatego właśnie najlepiej jest uzupełnić zbiornik wodą. Nie pochłonie dodatkowych kosztów, ani nie uszkodzi urządzenia.

Dobry irygator do zębów opinie

Największą popularnością cieszy się irygator firmy Waterpik, a dokładnie model Waterpik Ultra WP 660e2, który został uznany za najlepszy irygator 2019 roku. To właśnie klienci wydali taką opinię. Jego wysoka moc ma regulację na 10 poziomach i umożliwia dostosowanie strumienia wody do indywidualnych potrzeb. Ciśnienie, jakie może osiągnąć Waterpik, to aż 6,9 Br. Zbiornik na płyn jest bardzo pojemny i wynosi aż 600 ml. W przyrządzie znajduje się wbudowany timer, który dokładnie określa ile czasu należy czyścić zęby. Irygator pracuje w dwóch trybach: Floss który jest najlepszy do codziennego mycia zębów i Massage, który jest idealny, gdy chcemy poprawić ukrwienie i stan ogólny dziąseł. W zestawie znajduje się spora ilość końcówek, więc z urządzenia może korzystać więcej osób. W zestawie jest końcówka standardową – 3 szt., końcówka dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne – 1 szt., do implantów, mostków i koron – 1 szt., końcówka do irygacji poddziąsłowej – 1 szt., oraz końcówka ze szczoteczką do zębów – 1 szt.

Dobrymi opiniami cieszy się także Panasonic EW1211, który jest zasilany akumulatorowo i można go zabrać w podróż. Jednak oba sprzęty są skuteczne i doskonale radzą sobie z czyszczeniem zębów i lekko masują dziąsła, które po jakimś czasie stają się mocniejsze.

Największą popularnością cieszą się irygatory stacjonarne. Jednak ich cena jest znacznie wyższa, niż w przypadku irygatorów bezprzewodowych. Głównym elementem takiego urządzenia jest podstawa ze zbiornikiem na płyn, włącznikiem i pokrętłem do regulacji ciśnienia strumienia. Innym popularnym irygatorem jest Sonicare AirFloss, jednak nie ma on opcji czyszczenia za pomocą ciągłego strumienia, nie posiada też możliwości zmiany ciśnienia. Posiada tylko pojedyncze i bardzo silne wystrzały wody, dzięki czemu dokładnie wyczyścimy przestrzenie międzyzębowe, ale nie zęby dookoła.

Irygator do zębów

Irygator do zębów ranking 2019

Według licznych rankingów, które znajdują się w internecie TOP irygatory, to (w zależności od danej strony): irygator do zębów Panasonic EW 1211 i wcześniej wspomniany, stacjonarny Waterpik. Kolejne miejsca zajmują Philips oraz Braun. 

Panasonic jest nowoczesnym i innowacyjnym urządzeniem irygującym, które posiada kompaktowy i ergonomiczny kształt. Dzięki temu możemy taki przyrząd zawsze mieć przy sobie, zabierać go w podróże, czy do pracy. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, więc nie potrzebujemy kabli, czy dodatkowych pojemników. Strumień wody zmieszany z powietrzem dokładnie oczyszcza jamę ustną i trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. Urządzenie posiada trzy tryby pracy, różniące się mocą ciśnienia. Napowietrzony strumień wody poprawia krążenie dziąseł.

Z kolei stacjonarny Waterpik doskonale czyści zęby i pięknie wygląda w czarnym kolorze. Skutecznie usuwa płytkę nazębną w kilka sekund, co udowodniono badaniami klinicznymi. Idealnie sprawdza się dla implantów i jest wręcz niezbędny przy aparacie ortodontycznym. Aparat ortodontyczny wymaga specjalnej dbałości o higienę. Irygator pomaga dokładniej niż inne przyrządy wyczyścić miejsca przy aparacie. Masuje i pobudza krążenie dziąseł. Badania dowiodły że po 28 dniach od stosowania tego irygatora zauważono obniżenie krwawienia dziąseł aż w 40%-93%. Dzięki dużemu pojemnikowi na wodę, irygacja odbywa się bez ponownego napełniania urządzenia w trakcie czyszczenia jamy ustnej.

Irygator, to jedna z najskuteczniejszych walk z próchnicą. Dokładnie usuwa osad i resztki pomiędzy zębami i poniżej linii dziąseł. Zwykłe szczotkowanie nigdy nie daje takich efektów… Naprawdę warto wypróbować takie urządzenie na sobie, a z pewnością oddalimy w czasie kolejne zabiegi dentystyczne!

O Marta Pabjas 46 artykułów
Odkąd pamięta interesuje się człowiekiem i wszystkim co z nim związane. Specjalistka od zdrowego trybu życia i jak sama twierdzi, osobista trenerka personalna. Kocha ludzi i zwierzęta. Bez przerwy szuka czegoś nowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*