Gdzie w góry z dzieckiem w wózku?

panorama gor

Posiadanie dziecka wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnowania z wyjazdów w tak piękne miejsca jak polskie góry. Oczywiście w takim wypadku nie można sobie pozwolić na wybór trudniejszego szlaku, na którym będzie ciężko poruszać się z wózkiem, niemniej jednak mnogość szlaków pozwala na dobranie takiego który nie będzie powodował trudności w takich czynnościach, a jednocześnie zapewni odpowiednie widoki i wrażenia. Warto również podkreślić, że przebywanie w górach ma aspekt zdrowotny, z uwagi na czyste powietrze. Wyjazd w góry nawet z małym dzieckiem może być świetną przygodą zarówno dla rodziców, jak i dla niego samego.


Przy planowaniu i próbie odpowiedzi na pytanie „gdzie pojechać w góry z dzieckiem w wózku” z całą pewnością należy wybierać szlaki, które charakteryzują się utwardzoną nawierzchnią, najlepiej asfaltową. Najprawdopodobniej najpopularniejszym szlakiem z drogą asfaltową w Polsce jest szlak od parkingu przy Palenicy Białczańskiej, niemniej jednak w sezonie letnim jest on bardzo zatłoczony, więc warto wybrać się na taką wycieczkę o nieco wcześniejszej porze.

Gdzie w góry z rocznym dzieckiem?

rodzina w gorach

Nawet jeśli dziecko dobrze sobie radzi z chodzeniem, to warto ze sobą zabrać nosidełko, ponieważ może się okazać, że po jakimś czasie pociecha będzie zmęczona. W wypadku planowania spacerów z rocznym dzieckiem w górach, szlakami, na które zostanie zaplanowana wędrówka nie muszą być drogi asfaltowe, a już szutrowe, czy tzw. „kocie łby.

Na sam początek warto rozważyć opcję wycieczki po Dolinie Chochołowskiej, która zaczyna się z Siwej Polany. Jej długość w jedną i drugą stronę, to około piętnaście kilometrów. Inną propozycją na spacer z rocznym dzieckiem w tych terenach jest Droga pod Reglami, która w całości jest szutrowa, a rozpoczyna się od skoczni Wielka Krokiew. Jest nieco dłuższa od poprzedniej propozycji, ponieważ jej długość w jedną stronę to osiem i pół kilometra. Gdzie się wybrać w góry z rocznym dzieckiem? Chociażby w Pieniny (a w szczególności rezerwat Biała Woda). Świetną propozycją są też Karkonosze. W tamtych okolicach znajduję się mnóstwo dróg o dobrej nawierzchni, jednak chcąc się wybrać np. w okolicę Szrenicy, warto pod uwagę wziąć różnice wzniesień. 

Beskidy z dzieckiem – szlaki

gory z dzieckiem

Beskidy to pasmo górskie, które znajduje się w łańcuchu Karpat. Rozciąga się od zachodu Czech po Ukrainę. To doskonałe miejsce, aby rozpocząć swoją górską przygodę z dzieckiem. Na początek propozycja wycieczki na wzgórze o nazwie Matyska. Szlak obfity w piękne widoki, a trasa to głównie asfaltowa droga, którą pod koniec wieńczy utwardzony odcinek. Pod koniec robi się nieco stromo, niemniej jednak nie powinno to stanowić problemu dla dzieci. Czas przejścia dla osoby dorosłej to około 40 minut (od parkingu przy kościele w Radziechowach), z dzieckiem trzeba doliczyć drugie 40 minut do czasu przejścia w jedną stronę.

Beskidy z dzieckiem to cudowne i przyjemne szlaki, a kolejnym tego przykładem jest druga opcja – szlak na Magurkę Wilkowicką, na którą prowadzi kilka dróg, niemniej jednak biorąc pod uwagę wycieczkę z dziećmi, rozsądną trasą będzie spacer rozpoczęty z Przełęczy Przegibek w Straconce. Trasa to typowo kamienista leśna droga, która wiedzie pod górę. W jej połowie można podziwiać panoramę Bielska Białej na tle Beskidów. Czas przejścia dla dorosłego to godzina.

Dalsze możliwości – gdzie w góry z dziećmi zimą?

wycieczka gorska

Zimowa pora w górach jest dosyć wymagająca. Wyjazd z dziećmi w góry zimą warto najpierw poprzedzić pokonaniem kilku różnych szlaków górskich latem. Dziecko będzie wiedziało z czym się wiąże ta specyfika terenowa, dzięki czemu uniknie się przykrych i trudnych sytuacji. Takie wycieczki wymagają też odpowiedniego przygotowania, jeśli chodzi o odzież. Tego typu wyjazdy wymagają trochę większego i dokładniejszego zaplanowania wcześniej i uwzględnienia kilku czynników. Głównym oczywiście jest niska temperatura. Jeśli odpowiednio zadba się o zabezpieczenie wszystkich elementów (ciepłe ubrania, herbata w termosie, kremy zabezpieczające delikatną skórę na twarzy dziecka, itp.), to można przejść do planowania konkretnych przejść.

Zatem, gdzie w góry z dziećmi zimą? Skoro jesteśmy przy Beskidach, to świetną trasą na zimę w tym górskim terenie, będzie wejście na Skrzyczne. Ciesząca się pięknymi walorami widokowymi trasa prowadzona niebieskim szlakiem z Lipowej – Ostrego. Początkowo trasa wiedzie przez las, następnie polanami, z których można podziwiać przepiękne widoki, które roztaczają się na okolicę, a przy dobrych warunkach pogodowych nawet na Tatry. Na wejście na górę z dzieckiem potrzeba nieco ponad dwie godziny, na zejście około godziny.

Wakacje z dziećmi w górach – informacje z forum

Ludzie lubiący spędzać czas w górach z dziećmi, chętnie dzielą się informacjami na temat szlaków oraz chętnie udzielają porad odnośnie doboru trasy czy okolic, w które można wybrać się z dziećmi. To doskonała baza danych, z których zostało wyciągnięte kilka informacji, które zostały zaprezentowane poniżej.

Świetnym rozwiązaniem na górskie wędrówki okazuje się już wcześniej wspomniane nosidełko. Rozwiązuje ono dużo problemów, a obecny rynek sprzedażowy jest obfity w kilka wersji, które można dobrać pod swoje preferencje. Zabranie ze sobą dziecka w nosidełku poszerza możliwości wyboru szlaku. Dzięki temu, część drogi dziecko może pokonać w nosidełku, a część samemu. Świetnym szlakiem nadającym się do pokonania z dzieckiem będzie trasa z Doliny Kondratowej przez Przełęcz Kondracką na Kopę Kondracką. W pewnych miejscach ścieżka jest wąska, dlatego lepiej zabezpieczyć dziecko i włożyć je do nosidełka. Z forum dotyczącego wakacji z dziećmi w górach można też się dowiedzieć, że kolejną ciekawą, nieco bardziej wymagającą wyprawą jest wejście na Śnieżkę szlakiem niebieskim. To na jego drodze stoi Świątynia Wang. Podróżując tym szlakiem można podziwiać piękne panoramy Karpacza i okolic. Przedstawione propozycje wymagają jednak wcześniejszego „rozgrzania się” w łatwiejszym miejscu.

Wczasy w górach z dziećmi z wyżywieniem

wczasy w gorach

Jeśli chodzi wyjazd w góry z wyżywieniem i zakwaterowaniem, to należy podjąć kroki w tym celu o wiele wcześniej, gdyż im później się je rozpocznie, tym trudniej będzie cokolwiek sensownego znaleźć. Tereny górskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów, a w szczególności w sezonach letnim i zimowym. Obecnie istnieje mnóstwo biur podróży, które w swojej ofercie mają propozycję wczasów dla całych rodzin, zawierające wyżywienie. Koszty zależą od miejsca które się wybierze oraz od ulokowania nieruchomości, oraz jej klasy. Warto też wziąć pod rozwagę zorganizowanie bez pośredników wyjazdu na wczasy w góry z dziećmi z wyżywieniem. Dzięki takiemu krokowi można zaoszczędzić trochę pieniędzy, dzięki czemu będzie je można wykorzystać chociażby na atrakcje na miejscu. Wynajęcie czegoś na miejscu, z kuchnią pozwala na organizowanie posiłków wg własnego uznania. Inną opcją są też hotele, które w swojej ofercie posiadają możliwość wykupienia wyżywienia, jednak jest to już opcja droższa.

Wakacje w górach z dziećmi – domki

kamping w gorach

Kwestia identyczna z tą, która została poruszona powyżej. W obecnych czasach w terenach górskich powstaje co raz więcej nieruchomości z przeznaczeniem agroturystycznym. Ceny wynajmu są bardzo różne, a uwarunkowane są oczywiście terminem pobytu i jego długością. Szukając domku za pośrednictwem Internetu w większości wypadków można natknąć się na opcję ustalenia ceny telefonicznie, niemniej jednak w okresie sezonowym kwota za dobę waha się od 200-300zł. Na Wakacje w górach z dziećmi warto wynająć domek, jednak istnieje też możliwość skorzystania z noclegu oferowanego przez schroniska. Należy wziąć pod uwagę fakt, czy dziecko odnajdzie się w warunkach schroniskowych. Plusem takiego wyboru będzie na pewno bliskość wielu szlaków oraz możliwość podróżowania bez konieczności zbaczania ze szlaków. Jeśli jednak turystyka górska z dziećmi ma się opierać o typowy wypoczynek, domek może okazać się zbawienny, ponieważ dostarczy dużo niezależności.

Wakacje z dziećmi w górach z basenem

Świetny sposób na relaks i zabawę w jednym. Tereny górskie charakteryzują się dużą ilością term, które zostały wykorzystane do stworzenia basenów. Należy jednak liczyć się z dość wysokimi kosztami pobytu w takim miejscu. Hotele mające w swojej ofercie możliwość skorzystania z takich basenów zazwyczaj są droższe. Wakacje z dziećmi w górach z basenem, to także możliwość dojazdu do term ze swojego miejsca zakwaterowania. Termy – czyli baseny termalne, o charakterystycznym siarkowym zapachu i wysokiej temperaturze, które cieszą się właściwościami zdrowotnymi są zlokalizowane w kilkunastu miejscach w okolicach Zakopanego czy Białki Tatrzańskiej, ale również w innych miejscach.

Wakacje w górach to możliwość poprawy stanu zdrowia nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Wyciszenie, ruch, zdrowe powietrze i w końcu relaksujące kąpiele to połączenie, które zapewni doładowanie organizmu olbrzymią dawką energii na cały rok.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*