Bolesne żylaki – leczenie z mojej perspektywy

zylaki

Bolesne żylaki – leczenie z mojej perspektywy

Wiele kobiet dopiero po 40. roku życia zaczyna odczuwać nieprzyjemne skutki wysokokalorycznej diety, braku sportu czy siedzącego trybu życia. Podobnie było w moim przypadku. Od wielu lat zmagałam się z nadwagą i zaparciami. Aż w końcu zauważyłam, że organizm zaczyna się buntować. Na moich nogach zaczęłam dostrzegać coraz więcej żylaków. Praca przed komputerem sprzyjała rozwojowi choroby. Dlatego też, po kilku miesiącach przestałam nosić sukienki i spódniczki. Niestety, zamiast zdecydować się na leczenie zaraz po zauważeniu pierwszych objawów ciągle zwlekałam. Głownie było to spowodowane brakiem czasu na wizytę u lekarza o nieświadomością. Kiedy przed czterdziestką urodziłam trzecie dziecko, żylaki wystąpiły także w okolicach odbytu. Wtedy, postanowiłam nie czekać, aż choroba rozwinie się jeszcze bardziej. Sięgnęłam po tabletki, które kupiłam bez recepty. Już po kilkunastu dniach zauważyłam pierwsze efekty, przez co w końcu mogłam powrócić do normalnego funkcjonowania. Dziś już wiem, ze nie powinnam zwlekać tak długo.

Czym są żylaki?

Kiedy byłam całkowicie zdrowa nie zwracałam uwagi na to w jaki sposób się odżywiam. Nie uprawiałam także sportu, ponieważ uznawałam, że dobrze czuje się w swoim ciele. Poza tym, nadmiar kilogramów nie przeszkadzał mi w codziennym funkcjonowaniu. Dopiero kiedy zauważyłam, że z moimi nogami dzieje się coś niedobrego, zaczęłam zdawać sobie sprawę, iż nieprawidłowy tryb życia znacznie wpływa na nasz organizm. Któregoś razu, gdy założyłam spódniczkę, koleżanka z pracy podpowiedziała mi, że żyłki widoczne na moich nogach są żylakami. Sama nie wiedziałam co to za schorzenie, dlatego też postanowiłam poszukać więcej informacji na ten temat. Dziś już wiem, że żylaki są chorobą, która dotyka ogromnej liczby kobiet. Powstają na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez co nie sposób ich nie zauważyć. Ze względu na miejsce występowania rozróżnia się:

  • Żylaki nóg – najczęściej powstają na łydkach.
  • Żylaki odbytu – występują w okolicach odbytu.

Sama miałam do czynienia z obiema formami choroby. Dlatego też, chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami na temat objawów i leczenia żylaków, które z pewnością przydają się niejednej osobie.

Jak rozpoznać żylaki nóg?

Bez względu na rodzaj choroby bardzo ważne jest, by w porę rozpocząć leczenie. W przypadku żylaków istotne jest, by jak najszybciej rozpoznać schorzenie, co pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia. Niestety ja byłam tego nieświadoma. Przede wszystkim, nie zwróciłam uwagi na to co dzieje się z moimi nogami. Widziałam, że wyglądają coraz mniej atrakcyjnie, ale myślałam, iż to ma związek z przebytymi ciążami i zbliżaniem się do czterdziestki. Dopiero, gdy koleżanka otworzyła mi oczy, zdałam sobie sprawę z tego, że zmagam się z żylakami. Teraz wiem, iż świadomość kobiet na temat tej choroby jest zdecydowanie zbyt niska. Ze względu na fakt, że choroba dotyka wiele pań, warto wiedzieć jak ją rozpoznać.

Pierwsze objawy

Od kiedy pamiętam, moje nogi wieczorami były opuchnięte. Zwłaszcza w upalne dni. Poza tym, po pracy zawsze odczuwałam bóle łydek, które czasem były nie do zniesienia. Jak się okazuje, obrzmienie i uczucie dyskomfortu to jedne z pierwszych objawów żylaków. Na takim etapie można im jeszcze zapobiec. Na przykład poprzez zażywanie suplementów diety, które rozrzedzają krew. Niestety, sama mimo zaniepokojenia nie zrobiłam nic w kierunku leczenia. W związku z tym, schorzenie zaczęło się rozwijać. Pamiętam, jak na moich nogach pojawiły się tak zwane pajączki. Przeszkadzało mi to głownie latem, kiedy wyjeżdżałam nad morze.

Późniejsze objawy

Mimo, iż moje nogi nie wyglądały zbyt atrakcyjnie, nie zdecydowałam się na wizytę u lekarza. Z czasem schorzenie zaczęło doskwierać mi bardziej, ponieważ w nocy często miałam skurcze. Ponadto zauważyłam, że ból nóg towarzyszy mi już nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia. Skurcze były intensywniejsze, gdy w ciągu dnia dużo czasu spędzałam na nogach. Kiedy urodziłam dziecko, pajączki przybrały postać dużych żył, które prześwitywały przez skórę. Prawdopodobnie dlatego, że po ciąży zaczęłam więcej dźwigać. Tuż przed leczeniem, na nogach pojawiły się także brązowe plamy, a skóra w okolicach kostek stała się bardzo twarda.

Jak rozpoznać żylaki odbytu?

Jak wspomniałam, na leczenie żylaków zdecydowałam się dopiero po trzeciej ciąży. Głównie dlatego, że moje nogi zaczęły wyglądać coraz gorzej, a ich ból przestawał ustępować. Poza tym, kolejny poród przyczynił się do powstania żylaków odbytu, które udało mi się rozpoznać bardzo szybko. Jakie symptomy świadczą o powstaniu zapalenia hemoroidów?

Objawy

Żylaki odbytu są wyjątkowo dokuczliwym schorzeniem. Hemoroidy (tak potocznie się je nazywa) na samym początku powodują swędzenie okolic intymnych, co jest szczególnie kłopotliwe po porodzie. Żylaki przypominają niewielki guzki. Dlatego też, można wyczuć je poprzez badanie palpacyjne. Aby sprawdzić, czy hemoroidy są przyczyną swędzenia i bólu wystarczy dotknąć okolic odbytu. Kiedy ktoś podczas przesuwania palców po skórze wyczuwa nierówności, może być pewny, że choruje na żylaki odbytu. Warto leczyć je zaraz po rozpoznaniu, gdyż wraz z rozwojem schorzenia, guzki zaczynają być bolesne. Poza tym, osoby z zapaleniem hemoroidów mają problem z wypróżnianiem się, a w wielu przypadkach, podczas defekacji występuje nawet krwawienie.

zylaki leczenie

Jak leczyć żylaki?

Metod leczenia żylaków jest naprawdę wiele. Aczkolwiek, nie każda z nich jest skuteczna. Z doświadczenia wiem, że najlepiej sięgać po profesjonalne środki, które oparte są na aktywnych składnikach. Nie radzę decydować się na leczenie domowymi sposobami, ponieważ w ten sposób można tylko pogorszyć sprawę. Sama próbowałam zlikwidować żylaki poprzez zmianę diety. Niestety, nic z tego. Co prawda straciłam kilka kilogramów, ale utrata wagi w cale nie poprawiła stanu mojego zdrowia. Jakie metody leczenia są najpopularniejsze? Osobiście możemy zarekomendować Varicosen,o którym wspominamy w innym z wpisów

Leczenie żylaków odbytu

Wiele osób chorujących na zapalenie hemoroidów decyduje się na stosowanie maści i czopków. Niestety, taka forma leczenia nie należy do najskuteczniejszych. Preparaty działają przeciwbólowo, przez co guzki nie powodują tak dużego bólu podczas defekacji. Aczkolwiek, zarówno maści jak i czopki najczęściej nie są w stanie całkowicie wyleczyć schorzenia. Poza tym, aplikowanie środków nie należy do przyjemnych czynności. Bardzo popularną metodą leczenia zapalenia hemoroidów jest zażywanie tabletek poprawiających krążenie krwi. Sama również zdecydowałam się na kapsułki i dziś tego nie żałuję. Osoby, które decydują się na wizytę u lekarza mogą spodziewać się skierowania na zastrzyki lub zabiegi laserowe. W skrajnych przypadkach, żylaki odbytu wymagają leczenia chirurgicznego.

Leczenie żylaków nóg

Sposoby na leczenie żylaków nóg w dużej mierze są podobne do leczenia zapalenia hemoroidów. Niemniej jednak, eliminowanie objawów schorzenia wymaga nieco większej cierpliwości. Zwłaszcza, u osób, które nie decydują się na leczenie zaraz po zauważeniu pierwszych objawów. Podobnie jak w przypadku guzków w okolicach odbytu, żylaków na nogach można pozbyć się poprzez zabieg chirurgiczny czy laseroterapię. Pomocne jest także uciskanie łydek za pomocą specjalnych pończoch. W moim przypadku wystarczające okazało się regularne zażywanie tabletek, które zmniejszyły widoczność żył i zlikwidowały dyskomfort, który dotychczas towarzyszył mi podczas chodzenia.

Moje leczenie

Zabieg chirurgiczny czy laseroterapia są bardzo skutecznym sposobem leczenia żylaków. Aczkolwiek, nie każdy ma tyle czasu, by poddać się zabiegom. Poza tym, realia są takie, że na każdy z zabiegów trzeba czekać zazwyczaj aż kilka miesięcy. Problem pojawia się, gdy ktoś nie chce zwlekać, a nie stać go na leczenie w prywatnej klinice, gdzie wszystko trwa szybciej. Tak było i w moim przypadku. Po porodzie nie miałam czasu na wizyty u lekarza z funduszu, ponieważ jak najwięcej chwil pragnęłam spędzać z maleństwem. Z kolei jeśli chodzi o zabiegi w prywatnych lecznicach, nie chciałam wydawać na nie pieniędzy, bo wolałam przeznaczyć je na potrzeby dziecka. Niestety, żylaki nóg coraz bardziej utrudniały mi normalne funkcjonowanie, a hemoroidy powodowały straszny ból podczas wypróżniania. W porę zdecydowałam się na zakup tabletek Remaxin, które za jednym razem miały zlikwidować nieprzyjemne dolegliwości. Chociaż na początku sama nie wierzyłam, że preparat sprzedawany bez recepty mi pomoże, w końcu rozpoczęłam kurację leczniczą. O dziwo, z dnia na dzień czułam się coraz lepiej. Dzięki tabletkom, przestałam odczuwać ból nóg, a także swędzenie w okolicach odbytu. Z czasem zauważyłam, że Remaxin całkowicie pomógł mi wyleczyć zapalenie hemoroidów, przez co w końcu mogłam normalnie się wypróżnić. Poza tym, preparat pobudził krążenie krwi, więc żylaki na nogach przestały być tak bardzo widoczne. Po odbyciu pełnej kuracji nie wstydziłam się już ubierać sukienek. Żałowałam tylko, że tak późno zdecydowałam się na leczenie, ponieważ zakup tabletek okazał się strzałem w dziesiątkę. Musze jeszcze dodać, iż z początku bałam się, że efekty kuracji nie utrzymają się na długo. Całe szczęście myliłam się. Minęło już kilkanaście miesięcy od zakończenia leczenia, a ja nadal cieszę się brakiem żylaków.

Moje porady

Intensywny tryb życia, nadwaga, praca w pozycji siedzącej czy nieprawidłowe krążenie krwi sprzyjają rozwojowi żylaków. Dlatego też osoby, które nie chcą zmagać się z dokuczliwym schorzeniem powinny mu zapobiegać. W Internecie przeczytałam, że tabletki, które zażywałam podczas leczenia hemoroidów mogą także im zapobiegać. Specjaliści polecają je szczególnie osobom, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego. Sama przekonałam się, że czasem trzeba sobie pomóc. Z tego powodu, zachęcam do leczenia wszystkie kobiety cierpiące na żylaki nóg czy zapalenie hemoroidów. Najważniejsze to aby nie zwlekać z kuracją, ponieważ jak już wspomniałam, nieleczone schorzenie szybko się rozwija i prowadzi do wielu powikłań. Uwierzcie mi. Nie ma nic gorszego niż stan zapalny w okolicach odbytu czy owrzodzenie nóg.

O Marta Pabjas 46 artykułów
Odkąd pamięta interesuje się człowiekiem i wszystkim co z nim związane. Specjalistka od zdrowego trybu życia i jak sama twierdzi, osobista trenerka personalna. Kocha ludzi i zwierzęta. Bez przerwy szuka czegoś nowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*