Ból kolana po zewnętrznej stronie przy schodzeniu

bol-kolana po zewnętrznej stronie

Skąd się bierze? Jak sobie z nim poradzić? Jak go unikać? Na to oraz wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź w tym tekście.

Kolano jest największym stawem w ciele człowieka. Nazywany stawem zawiasowo obrotowym, jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju kontuzje z wielu powodów. Jest złożony z bardzo wielu elementów, które współdziałając wpływają na komfort poruszania się. Złożoność budowy kolana, wynika z zadań, jakie przed nim stoją, a najważniejszym jest możliwość poruszania. Poznanie jego budowy w jak najdokładniejszy sposób pozwala zrozumieć co może zaboleć w jakiej sytuacji oraz jak zadbać o kolano, aby nie cierpieć na kontuzje z nim związane przez jak najdłuższy czas. Ból kolana po zewnętrznej stronie przy schodzeniu może być spowodowany wieloma czynnikami. Wiele osób uprawiających sporty takie jak bieganie i jazda na rowerze narzeka na ból właśnie w tym miejscu. Tego typu ból może dotyczyć problemów z tzw. pasmem biodrowo piszczelowym.

Poniższy artykuł zapozna was z podstawowymi definicjami oraz charakterystyką kolana (między innymi budowy). Co więcej, poznacie podstawowe zasady, którymi należy się kierować, aby zadbać o kolano oraz dowiecie się na czym polega profilaktyczne leczenie stawów kolanowych. 

Ból kolana po zewnętrznej stronie przy zginaniu

Jak zapewne się domyślacie, te dwie kwestie są bardzo ze sobą powiązane. Zazwyczaj tego typu ból kolana pojawia się po jakimś czasie od rozpoczęcia treningu lub intensywnej aktywności fizycznej. Inną nazwą tego schorzenia jest Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego. Na pewnym etapie treningu staje się on nie do zniesienia, co uniemożliwia dalsze kontynuowanie czynności. Według badań, kontuzja ta, stanowi 12% ogółu wszystkich kontuzji, jakie przydarzają się sportowcom.

Aby zrozumieć dokładniej istotę problemu, warto przeczytać artykuły, dotyczące ściślej budowy pasma biodrowo piszczelowego, które wyjaśniają źródło bólu. Istotne jest, aby problem ten został właściwie zdiagnozowany, ponieważ pozwoli to podjąć kroki, które pomogą w pozbyciu się bólu kolana po zewnętrznej stronie między innymi przy zginaniu. Jego występowanie może być spowodowane różnymi czynnikami, związanymi z nieprawidłowym wykształceniem poszczególnych mięśni od bioder aż po kolano. Efektem końcowym, jest niewłaściwe ustawienie kolana podczas wykonywania aktywności fizycznej. W tym momencie pasmo jest napinane w sposób zbyt intensywny, co w dużym skrócie, przyczynia się do występowania bólu. Innym powodem mogą być problemy z wadami biomechanicznymi ciała.

Ból z boku kolana przy schodzeniu.

Kolejny z problemów związany z kolanami. Dotyczy bardzo wielu osób, a towarzyszą mu pewnego rodzaju trzaski i strzelanie, które można usłyszeć przy zginaniu. Związany jest z przeciążeniem przedniego przedziału stawu kolanowego, precyzując – chodzi o staw rzepkowo-udowy. Spowodowany może być nie tylko kontuzją, ale niestety również chorobą, trwającą dłuższy czas. Tego typu problemy zdrowotne nie dotykają tylko osób starszych, ale również młode osoby, którym często zdarza się mniej lub bardziej świadomie doprowadzać do przeciążania stawu. Towarzyszą one osobą które na przykład: wybrały niewłaściwy rodzaj obuwia do uprawianego sportu, który powoduje, że duża część wstrząsów zostaje skupiona na kolanie. Ból kolana z boku przy schodzeniu może być także spowodowany nadwagą, niewłaściwym przygotowaniem do jazdy na nartach czy dźwiganiu ciężarów oraz wady w budowie (np. płaskostopie).

Tego typu problemy można zaobserwować wcześniej, poprzez obserwacje zachowania nogi podczas zginania. Jeśli występuje trzeszczenie przy wykonywaniu tej czynności, powinno to być żółte światło dla świadomości człowieka, że należy zająć się tym problemem.

Ból kolana po zewnętrznej stronie leczenie

Ból kolana przy schodzeniu ze schodów

Oczywiście, najrozsądniejszym rozwiązaniem, w momencie wystąpienia bólu w kolanie, będzie udanie się do lekarza specjalisty, czyli ortopedy, w celu odbycia konsultacji i uzyskania porady na temat poprawy sytuacji. Jednak zanim dojdzie do problemów opisanych w tym artykule, można podjąć wiele kroków, które sprawią, że tego typu kontuzje nie pojawią się wcale, lub pojawią się późno, ale nie będą groźne, a do ich wyleczenia nie będzie potrzeba wielu środków, które często przekraczają możliwości finansowe wielu z nas.

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, powinny zawsze pamiętać o poprawnym przygotowaniu do ćwiczeń poprzez wykonywanie odpowiedniej rozgrzewki przed i rozciągania po zakończonym treningu. Tak samo istotny jest wybór odpowiedniego obuwia do konkretnego typu aktywności fizycznej. Warto również zainteresować się suplementami diety, czy zastosowaniem odpowiedniej diety, która zniweluje ryzyko wystąpienia bólu kolana przy schodzeniu ze schodów, czy wykonywaniu innych, codziennych aktywności fizycznych. Leczenie w najbardziej ekstremalnych przypadkach związane jest z usunięciem płynu, zebranego w kolanie, powstałego na wskutek długotrwałego procesu jego nagromadzania. W innych przypadkach pomocne może okazać się chłodzenie stawu, czy stosowanie sportowych maści.

Ból po wewnętrznej stronie kolana

Również z występowaniem bólu w tym miejscu może być związane mnóstwo przyczyn. Z jednej strony powodem może być przetrenowanie, nadwyrężenie czy odnowienie się starej kontuzji, z innej strony, może być to skutek wypadku, czy innego fizycznego zdarzenia, wskutek którego powstał uraz. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż kontuzji związanej z mechanicznym uszkodzeniem kolana nie wolno zbagatelizować, ponieważ jej niewłaściwe lub niecałkowite wyleczenie, może spowodować powikłania, które mogą rzutować na całkowitą sprawność ruchową.

Ból po wewnętrznej stronie kolana nie zawsze oznacza potrzebę podjęcia kroków, które doprowadzą do operacji. Tak, jak we wcześniejszych przypadkach, praktycznie wszystko zależy od diagnozy, jaka zostanie postawiona. W części przypadków, oprócz zwykłych maści czy tabletek wzmacniających stawy, pomocne okazują się ćwiczenia fizjoterapeutyczne, których można nauczyć się od fizjoterapeuty lub niektórych źródeł Internetowych. Ćwiczenia nie tylko pomogą pozbyć się bólu, ale również wpłyną na wzmocnienie kolana, co sprawi, że kontuzje będą pojawiały się rzadziej. W niewielkiej ilości przypadków, wystarczy dłuższa przerwa, która pozwoli na zregenerowanie.

Ból nad kolanem przy schodzeniu ze schodów

Ten rodzaj bólu może pojawić się w związku ze wszystkimi wymienionymi przyczynami, jakie zostały przytoczone w tym tekście. W większości schorzeń czy kontuzji związanych z narządami ruchu, jest w stanie pomóc fizjoterapeuta, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Niemniej jednak warto mieć na uwadze to, że fizjoterapeuci bardzo skutecznie i co najważniejsze bez większej ingerencji, potrafią pomóc pacjentowi. Rozwój fizjoterapii w tym momencie jest na wysokim poziomie, co bez większego problemu pozwala skorzystać z ich usług bez konieczności długiego oczekiwania.

Ból nad kolanem przy schodzeniu ze schodów, a ściślej ujmując jego źródło i powód powstania może zostać łatwo zdiagnozowane, dzięki aparaturze jaką posiadają gabinety rehabilitacyjne. Część osób, która borykała się z tego typu bólem, rozwiązywała go za pomocą maści przeciwbólowych. Takie rozwiązanie rodzi jednak ryzyko „zamaskowania” się prawdziwego problemu, ponieważ takie maści, jak sama nazwa wskazuje działają tylko przeciwbólowo.

Ból kolana przy chodzeniu po schodach

Reasumując, wszystkie poruszone tematy w artykule, dotyczą bólu kolana w momencie obciążenia go podczas intensywnej pracy, a co za tym idzie, również w czasie chodzenia po schodach. W momencie zwalczania tej kontuzji, warto, jeśli to możliwe w ogóle zrezygnować z chodzenia po schodach oraz innych elementów ruchowych, które mogłyby narazić kolano na niepotrzebne przeciążenia. Ból kolana przy chodzeniu po schodach, przy odpowiedniej kuracji i odpoczynku z całą pewnością ustąpi. Jednak należy pamiętać o tym, że taki problem miał miejsce w przeszłości i nie doprowadzać do obciążania kolana, ponieważ może to doprowadzić do nawrotu problemu.

Ból kolana po zewnętrznej stronie przy schodzeniu

Podsumowanie

Jeśli nieleczone, problemy z kolanem mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji oraz niepełnej sprawności ruchowej. Z tego właśnie względu należy przede wszystkim pamiętać o wizycie u lekarza specjalisty, który przygotuje dla nas odpowiednią kurację lub zasugeruje kroki. Oczywiście warto również pamiętać o profilaktyce, do której wlicza się rozgrzewka przed treningiem czy rozciąganie po treningu)

Odpowiednia dieta, ćwiczenia oraz dobranie treningu pod swoje możliwości, tak, aby nie wyrządził on krzywd i nie obciążył stawu kolanowego, pozwoli cieszyć się zdrowiem przez długi czas.  

O Patryk Obadowski 44 artykuły
Facet pełną gębą. Wie o wszystkim tym, co dotyczy prawdziwych mężczyzn. Niebywała skarbnica wiedzy na temat różnego rodzajów suplementów. Od tych odchudzających, poprzez te na porost włosów, jak i kończąc na suplementach na potencję.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*